Since last week I totally calculated my profits wrong, in this blog, I am going to show the process of changes in my margin balance from the beginning of Week 1 to Week 2:
Sep 14, 2011
Corn (2 long position): (-2)*(732-724.2)*50=-780
Wheat (1 short position): (1)*(707-704.4)*50=130
Margin Balance: 25000-780+130=24350
Sep 15, 2011
Corn (did not bid): (-2)*(724.2-701)*50=-2320
Soybean (2 short position): (2)*(1380-1358.6)*50=2140
Wheat (did not bid): (1)*(704.4-696)*50=420
Margin Balance: 24350-2320+2140+420=24590
Sep 16, 2011
Corn (did not bid): (-2)*(701-692)*50=-900
Soybean (did not bid): (2)*(1358.6-1355.4)*50=320
Wheat (did not bid): (1)*(696-688.2)*50=390
Margin Balance: 24590-900+320+390=24400
Sep 19. 2011
Corn (1 long position):
(-1)*(697-692.2)*50=-240
(-2)*(692-692.2)*50=20
Soybean (1 long position):
(-1)*(1362-1355.4)*50=-330
(1)*(1355.4-1336)*50=970
Wheat (1 long position):
(-1)*(694-688.2)*50=-290
Margin Balance: 24400-240+20-330+970-290=24530
Sep 20, 2011
Corn (did not bid): (-3)*(692.2-690.2)*50=-300
Soybean (did not bid): (1)*(1336-1338)*50=-100
Wheat (did not bid, offset)
Margin Balance: 24530-300-100=24130
Sep 21, 2011
Corn (did not bid): (-3)*(690.2-685.6)*50=-690
Soybean (1 long position):
(-1)*(1338-1338)*50=0
(-1)*(1338-1320.4)*50=-880
Wheat (did not bid)
Margin Balance: 24130-690+0-880=22560
Sep 22, 2011
Corn (did not bid): (-3)*(685.6-650)*50=-5340
Soybean (did not bid): (-1)*(1320.4-1283)*50=-1870
Wheat (did not bid):
Margin Balance: 22560-5340-1870=15350
Sep 23, 2011
Corn (did not bid): (-3)*(650-638.4)*50=-1740
Soybean (did not bid): (-1)*(1283-1258)*50=-1250
Wheat (did not bid)
Margin Balance: 15350-1740-1250=12360
Aii…not that much money left to lose again lah…hope Jim could put more money into our margin balance lah…>”<…T^T…
Well Done! Thank you for sharing the process showing how to calculate the profits, which is quite understandable for me to handle trading game…
Thank you very much Deron~~~so happy that could help you out for calculating the profits and good luck for you biddings!!!~
Hey yan!Thx for ur comment and nice u know how to calculate ur profit now!I think the goal for this game is not for profit(even tho its more pleasant to see more money haha and more motivated to bid),we should learn how to analyse news and trend as well as the ability to earn money!
The MAIN AND REAL GOAL IS TO MAKE MONEY IN THE FUTURE!HAHA
Fancy
haha Fancy, thank you for your comment~yesyes we should definitely consider the factors more than the profits~~~and I also hope that these tools would help us to make real money in the future…but I found out that the prices really became unpredictable and I lost much amount of money by the end of this week…hope that we could discuss more next week to exchange information and learn more from it!!!~:)