Tag Archives: price

Module One Post Five

When they sell their clothes, people use money to buy them. Money is about math, and it’s in everyday life. Before they cell it, they need to calculate how much did they use for all the supplies that were used to make that clothes, which is the cost. Then, they can determine how much they are going to sell it and does it worth that much.

Here are some pictures: